Leasing samochodu – ile można odliczyć VAT?
Zasady rozliczania VAT od rat lesingu samochodowego uległy zmianom od 1.01. 2019 r. Przede wszystkim wprowadzone zostały limity dotyczące nie tylko VAT, ale także PIT.
Sposoby rozliczania VAT w zależności od formy leasingu
Leasing to bardzo atrakcyjny sposób nabycia samochodu na firmę. Leasing pozwala nie tylko na obniżenie zobowiązań wobec US, ale po 3-4 latach można go wykupić w atrakcyjnej cenie lub wymienić na nowy. Sposób odliczania podatku VAT i wliczania ceny zakupu w koszty działalności zależy od wybranej formy leasingu.
Leasing operacyjny – podatnik nie jest właścicielem samochodu, ale jego użytkownikiem. Nie może więc wpisać go jako środek trwały i odliczać koszty amortyzacji, robi to leasingodawca. Podatnik korzystający z tego typu umowy otrzymuje co miesiąc fakturę na ratę leasingową, która uwzględnia koszty użytkowania, podatek VAT oraz ratę odsetkową. Koszty użytkowania, ratę odsetkową oraz jednorazową opłatę wstępną może uwzględnić w kosztach i obniżyć wysokość PIT. Odliczenia VAT z rat leasingowych dokonuje zgodnie z nowelizacją.
Leasing finansowy – trochę przypomina kredyt, leasingobiorca może samochód zaliczyć do środków trwałych i odliczać koszty amortyzacji (zgodnie z przepisami). Nie może natomiast odliczyć podatku VAT, który płacony jest z góry przy pierwszej racie. Oczywiście powstanie mu nadpłata, od której będzie odliczał podatek należny.
Odliczenie VAT zgodnie z nowymi przepisami
Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła znaczące zmiany w sposobie odliczania podatku VAT od rat leasingowych. Najważniejszą z nich jest limit ceny zakupu samochodu. Od 2019 r. wynosi on 150 000 zł. I tylko od tej kwoty możemy odliczyć w leasingu operacyjnym VAT wykazany na fakturze. W praktyce oznacza to, że w przypadku rat leasingowych od droższych samochodów musimy obliczyć dokładnie kwotę możliwą do odliczenia. Podobnie jest z kosztami użytkowania wykazanymi na fakturze, do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko te do kwoty 150 000 zł.
Koszty eksploatacji i podatek VAT
W tym przypadku kwoty możliwe do odliczenia nie zależą od wartości samochodu, ale od sposobu jego użytkowania. W przypadku podatników wykorzystujących auto wyłącznie dla działalności gospodarczej, mogą odliczać 100% podatku VAT a wartość netto zaliczyć do kosztów.
Podatnicy, którzy wykorzystują samochód do celów związanych z działalnością gospodarczą i do celów prywatnych mają prawo tylko do odliczenia 50% podatku VAT raty leasingowej. Dotyczy to także kosztów eksploatacji samochodu.
Leasing operacyjny na samochód osobowy pod względem optymalizacji podatkowej jest najkorzystniejszą formą, ale trzeba pamiętać o prawidłowym rozliczeniu rat.
Z roku na rok maleje jakakolwiek szansa na odliczanie kosztów…. Daję kilka rat i nie będzie się dało nic odliczyć 🙁