Finanse

Leasing samochodu – ile można odliczyć VAT?

rata leasingu a vat

Zasady rozliczania VAT od rat lesingu samochodowego uległy zmianom od 1.01. 2019 r. Przede wszystkim wprowadzone zostały limity dotyczące nie tylko VAT, ale także PIT.

Sposoby rozliczania VAT w zależności od formy leasingu

Leasing to bardzo atrakcyjny sposób nabycia samochodu na firmę. Leasing pozwala nie tylko na obniżenie zobowiązań wobec US, ale po 3-4 latach można go wykupić w atrakcyjnej cenie lub wymienić na nowy. Sposób odliczania podatku VAT i wliczania ceny zakupu w koszty działalności zależy od wybranej formy leasingu.

Leasing operacyjny – podatnik nie jest właścicielem samochodu, ale jego użytkownikiem. Nie może więc wpisać go jako środek trwały i odliczać koszty amortyzacji, robi to leasingodawca. Podatnik korzystający z tego typu umowy otrzymuje co miesiąc fakturę na ratę leasingową, która uwzględnia koszty użytkowania, podatek VAT oraz ratę odsetkową. Koszty użytkowania, ratę odsetkową oraz jednorazową opłatę wstępną może uwzględnić w kosztach i obniżyć wysokość PIT. Odliczenia VAT z rat leasingowych dokonuje zgodnie z nowelizacją.

Leasing finansowy – trochę przypomina kredyt, leasingobiorca może samochód zaliczyć do środków trwałych i odliczać koszty amortyzacji (zgodnie z przepisami). Nie może natomiast odliczyć podatku VAT, który płacony jest z góry przy pierwszej racie. Oczywiście powstanie mu nadpłata, od której będzie odliczał podatek należny.

Odliczenie VAT zgodnie z nowymi przepisami

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła znaczące zmiany w sposobie odliczania podatku VAT od rat leasingowych. Najważniejszą z nich jest limit ceny zakupu samochodu. Od 2019 r. wynosi on 150 000 zł. I tylko od tej kwoty możemy odliczyć w leasingu operacyjnym VAT wykazany na fakturze. W praktyce oznacza to, że w przypadku rat leasingowych od droższych samochodów musimy obliczyć dokładnie kwotę możliwą do odliczenia. Podobnie jest z kosztami użytkowania wykazanymi na fakturze, do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko te do kwoty 150 000 zł.

Koszty eksploatacji i podatek VAT

W tym przypadku kwoty możliwe do odliczenia nie zależą od wartości samochodu, ale od sposobu jego użytkowania. W przypadku podatników wykorzystujących auto wyłącznie dla działalności gospodarczej, mogą odliczać 100% podatku VAT a wartość netto zaliczyć do kosztów.

Podatnicy, którzy wykorzystują samochód do celów związanych z działalnością gospodarczą i do celów prywatnych mają prawo tylko do odliczenia 50% podatku VAT raty leasingowej. Dotyczy to także kosztów eksploatacji samochodu.

Leasing operacyjny na samochód osobowy pod względem optymalizacji podatkowej jest najkorzystniejszą formą, ale trzeba pamiętać o prawidłowym rozliczeniu rat.

1 comment

  1. Przedsiębiorca 6 lutego, 2021 at 13:20 Odpowiedz

    Z roku na rok maleje jakakolwiek szansa na odliczanie kosztów…. Daję kilka rat i nie będzie się dało nic odliczyć 🙁

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *