Biznes

Profil zaufany epuap – co to jest i jak założyć?

epuap

W ostatnich latach dzięki działalności ministerstwa cyfryzacji rozpoczęła się szybka informatyzacja urzędów i przestrzeni publicznej. Powstały platformy internetowe, na których obywatel może wykonywać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu za pośrednictwem swojego komputera. Jeśli chcesz się dowiedzieć co to epuap i jak z niego korzystać, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Założenie epuap

Aby móc skorzystać z zasobów systemu internetowego ePUAP, należy założyć własne konto w witrynie internetowej www.epuap.gov.pl. Aby założyć konto musimy podać przede wszystkim dane osobowe, na które składają się: imię, nazwisko oraz adres poczty elektronicznej. Kolejnym elementem utworzenia profilu będzie stworzenie własnego hasła dostępu, należy go zapamiętać gdyż to dzięki niemu będziemy się później logować do systemu. Po utworzeniu konta, możemy rozpocząć korzystanie z pełnej gamy usług oferowanych przez system ePUAP. 

Co można załatwić za pomocą ePUAP?

Za pomocą omawianego systemu można załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Pośród obowiązków urzędowych jakie możemy załatwić dzięki temu przyjaznemu systemowi są nie tylko dopisanie do spisu wyborców, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (zwana becikowym) czy uzyskanie pozwolenia na budowę bądź rozbiórkę, ale również nadanie numeru porządkowego nieruchomości, odpisy i zaświadczenia z ksiąg stanu cywilnego. W ostatnim czasie za pomocą ePUAP-u można dokonać rejestracji pojazdów, zarejestrować urodzone dziecko, wykonać aktu zgonu bliskiej osoby, a nawet przesłać elektronicznie wniosek o prawo jazdy.

Profil zaufany epuap

Profil zaufany to nic innego jak podpis elektroniczny dzięki któremu możemy podpisywać ważne urzędowe dokumenty dla podmiotów publicznych przy pomocy jednego kliknięcia myszką. Na profil zaufany składają się dane jednoznacznie identyfikujące obywatela, między innymi: imiona, adres oraz numer PESEL. Do kompletu potrzeba również konta w systemie bankowym mającym zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego. Dzięki posiadaniu profilu zaufanego można sprawdzić: swoje punkty karne, ważność dowodu osobistego, swoje dane medyczne oraz potwierdzić wiele ważnych podań.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *