Finanse

Jak wypełnić deklarację VAT-R?

deklaracja vat r

Deklaracja VAT R, zgodnie z opisem wyjaśniającym na formularzu, jest zgłoszeniem rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług. W jakich okolicznościach składa się taką deklarację? Jak poprawnie ją wypełnić?

Najprościej mówiąc… czyli o co chodzi z formularzem VAT-R?

Poprzez złożenie dokumentu VAT-R, który jest wnioskiem rejestracyjnym, podatnik staje się czynnym podatnikiem VAT. Nie oznacza to wcale, że podatnik będzie ten podatek płacił – w pewnych okolicznościach może korzystać ze stawki zwolnionej. Tak czy inaczej, zgłoszenie do VATu wznosi podatnika na nieco “inny poziom” w prowadzeniu działalności gospodarczej. Trzeba będzie w rozliczeniach księgowych uwzględniać nie tylko podatek dochodowy, ale też podatek VAT. Jeśli chodzi o VAT, w zależności od ponoszonych kosztów i uzyskiwanych przychodów, podatek ten będzie wychodził “na plus” albo “na minus”. Albo podatnik będzie musiał taki podatek zapłacić do Urzędu Skarbowego – i to jest sytuacja zdecydowanie częściej spotykana, szczególnie jeżeli firma generuje zysk; albo kwota podatku zostanie podatnikowi zwrócona przez Urząd Skarbowy, co jednak często wiąże się z kontrolą z Urzędu Skarbowego, aby sprawdzić prawidłowość wyliczeń.

Samodzielnie czy z księgową?

Formularz VAT-R zawiera zaledwie 3 strony i nie należy do druków najbardziej skomplikowanych. Jednak wielu przedsiębiorców woli powierzyć wypełnienie tego formularza swojej księgowej. Wtedy mają oni większą pewność, że wszystko zostało wypełnione prawidłowo. Druk VAT-R wcale nie musi zostać złożony na samym początku prowadzenia działalności – nie w każdym przypadku. Czasem przepisy obligują podatnika do rejestracji do VATu dopiero po kilku latach, a czasem – w ogóle. Wszystko zależy od konkretnych okoliczności, uzyskiwanego przychodu, a także rodzaju prowadzonej działalności. Są takie branże, gdzie podatek VAT płaci się już od pierwszej dokonanej transakcji sprzedaży. Warto także wspomnieć, co jest dość ciekawe i o czym wielu ludzi zapomina, że zwykły Kowalski także płaci podatek VAT, jednak “ukryty” w tym, co kupuje każdego dnia – pieczywo, napoje, środki czystości i każdy inny towar.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *