Technologie

Wysyłka kurierem? Sprawdź, jak dobrze zapakować przesyłkę!

Pakowanie paczek

Kiedy zamierzamy wysłać paczkę i zdecydujemy się na wysłanie jej kurierem, musimy ją w odpowiedni sposób przygotować. Niezwykle istotne będzie bowiem dobre opakowanie, jak i właściwe zabezpieczenie naszego pakunku, aby ten nie uległ uszkodzeniu w czasie przewożenia.

Firmy produkujące opakowania zalecają różnorodne ich rodzaje, z uwagi na nadawane produkty, niemniej nawet jeżeli nie posiadamy specjalnego opakowania, możemy w bezpieczny sposób spakować przedmiot w pudełko po ekspresie do kawy czy też po butach. Dzięki poniższemu poradnikowi dowiesz się, jak poprawnie spakować przesyłkę dla kuriera. 

Standardowa czy niestandardowa paczka? 

Jeżeli uważamy, iż nasza paczka jest standardowa, upewnijmy się, iż firma kurierska jest takiego samego zdania. Wbrew temu, co może się nam wydawać, mianem niestandardowych przesyłek nie są określane tylko rzadko spotykane i nietypowe paczki. Dla przedsiębiorstw zajmujących się przewożeniem paczek, niestandardową będzie przesyłka, która nie może zostać maszynowo przesortowana.

Wszelkie odbierane od klientów paczki, trafiają najpierw do sortowni, w której dzieli się je na wybrane lokalizacje przy pomocy tak zwanego sortera. Taki proces jest automatyczny i ciągle monitorowany. Niektóre przesyłki, z uwagi na ich cechy, nie mogą trafiać na taśmy i tak zwane ześlizgi maszyny sortującej, zatem muszą być przesortowane ręcznie. Obsługa w sortowni nie może przecież zaryzykować, że choćby jedna przesyłka utknie i zatrzyma cały proces sortowania wielu paczek. 

Jakie rodzaje przesyłek kurierskich wyróżniamy? 

Paczka

Podstawowa forma przesyłki kurierskiej to paczka. Może być ona niestandardowa albo standardowa. Druga opcja to klasyczne, kartonowe opakowanie. Pudełko musi być kwadratowe albo prostokątne. Tego typu przesyłka będzie tańsza, aniżeli ta niestandardowa. Ona zaś może się składać na przykład z dwóch połączonych ze sobą opakowań. 

Paleta

Kolejną opcją jest paleta. Taką formę na ogół wybierają przedsiębiorstwa zajmujące się na co dzień sprzedażą wielkogabarytowych przedmiotów albo dostarczaniem produktów hurtowo. 

List

Z usług kurierskich możemy także skorzystać chcąc wysłać list. Chodzi tutaj o paczkę zapakowaną w kopertę. Można w niej przesłać niewielkie produkty, które w tej formie będą po prostu tańsze. Możliwość wysłania przesyłek kurierskich, oferuje co najmniej kilka różnych firm kurierskich. W tej formie mamy mniejszy wybór, dlatego powinniśmy sprawdzić, czy przesyłki tradycyjnej nie można jednakże wysłać taniej. 

Jak w prawidłowy sposób przygotować paczkę dla kuriera? 

Zanim przystąpimy do spakowania paczki, wartozgromadzić niezbędne akcesoria, takie jak: 

Rozpocznijmy od drobiazgów takich, jak gry komputerowe, filmy na DVD, płyty CD czy też książki. Takie produkty najlepiej będzie owinąć za pomocą folii bąbelkowej i opakować je w tak zwane owijki, czyli specjalne pudełka. Jeżeli takich nie posiadamy, możemy wykorzystać koperty bąbelkowe albo pudełka kartonowe. Koniecznie wypełnijmy je folią albo papierem, co pozwoli na dodatkowe zabezpieczenie przedmiotu. 

W wypadku płynnych produktów albo kosmetyków, nie oszczędzajmy na wypełnianiu paczki. Każdy z produktów powinien zostać owinięty w folię bąbelkową, zaś później umieszczony w pudełku. Pozostałą przestrzeń także uzupełnijmy wypełniaczem, żeby nic się nie poruszało i nie uszkodziło w czasie transportu. W wypadku chęci zapakowania butelek, konieczne jest zastosowanie specjalnych kartonów możliwych do nabycia w firmach będących producentami opakowań – gwarantują one jeszcze większy poziom bezpieczeństwa. Musimy również pamiętać, żeby paczka posiadała regularne kształty, a jej waga nie może przekroczyć wybranego przez firmę kurierską maksimum. 

Większe produkty, takie jak niewielki sprzęt RTV i AGD i krzesła również powinny być wysyłane w pudełkach kartonowych. Istotne jest to, żeby wybierać opakowania jak najbardziej zbliżone gabarytami do umieszczonej w nich zawartości. Jeżeli nie będzie to możliwe, wolne przestrzenie wypełnijmy za pomocą folii bąbelkowej. Wszystko to celem zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa naszej przesyłki. 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *