Rzeszów, a montaż pompy ciepła
Pompy ciepła – innowacyjne rozwiązanie Zamontowanie pompy ciepła jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. To innowacyjne urządzenie korzysta z prądu tylko w około 30 procentach. Pozostała energia pochodzi ze źródeł nieodnawialnych, czyli np. z wody, gruntu czy powietrza.
Taka możliwość z pewnością zachwyci osoby pragnące żyć w zgodzie z naturą, dla których nie jest obojętna sytuacja ciągłego wyniszczania naszej planety. Jednak trzeba wspomnieć, że największą zaletą takiej koncepcji są niższe koszty rachunków. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Uważasz, że to rozwiązanie mogłoby świetnie sprawdzić się w Twoim domu, lecz boisz się kosztów, jakie taka inwestycja za sobą ciągnie? Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, dlaczego warto zaryzykować.
Czy pompa ciepła kojarzyła Ci się z urządzeniem do ogrzewania domu? Jeśli tak to oczywiście myślałeś prawidłowo, jednak warto zaznaczyć, że wykorzystywana jest również do ogrzewania wody. Często stosuje się je także do utrzymywania temperatury w podwórkowych basenach. Z pewnością mocną stroną tego rozwiązania grzewczego jest kompletny brak emitowania spalin oraz szkodliwych substancji. Instalacja nie wymaga oddzielnego pomieszczenia. Równie dobrze może mieścić się w kotłowniach czy pomieszczeniach gospodarczych, jak i w korytarzach domowych.
Budowa pompy ciepła
Pompy ciepła składają się z trzech członów, jakimi są:
- źródło dolne, czyli inaczej grunt, woda lub powietrze, dzięki którym instalacja pobiera wodę;
- pompa, będąca najważniejszym punktem systemu, który przechwytuje zmagazynowaną energię słoneczną;
- źródło górne, inaczej instalacja grzewcza w pomieszczeniach w postaci ogrzewania sufitowego, podłogowego, powietrznego czy klimakonwerterów.
Trzeba mieć na uwadze, że bardzo duże znaczenie ma wybór źródła dolnego, który jest magazynem energii, z którego pompa ją czerpie. Tak naprawdę efektywność danego urządzenia zależy w największej mierze właśnie od źródła dolnego, a także górnego.
Rodzaje pomp ciepła
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pompy czerpią energię z trzech źródeł nieodnawialnych. Jednak najbardziej popularne w naszym kraju jest pobieranie ciepła, które gromadzi się w ziemi. Takie instalacje występują w trzech formach jako:
- kolektor poziomy, który posiada zakopane na głębokości od 1 do 2 metrów rury wypełnione niezamarzającym płynem;
- sony pionowe, czyli pojedyncze pętle rur, które umieszczane są w bardzo głębokich odwiertach;
- kolektor poziomy, posiadający bezpośrednie odparowanie, stworzony z miedzianych rur zapełnionych czynnikiem chłodzącym pompy.
Dlaczego taki system jest najczęściej wykorzystywany? A mianowicie z tego względu, że dodatnia temperatura gruntu jest najmniej narażona na czynniki atmosferyczne panujące na powierzchni. Analogicznie im głębiej w grunt, tym temperatura jest wyższa. Nie ma na to wpływu ani ukształtowanie terenu, ani zabudowania czy roślinność. Największym minusem tej instalacji jest jednak przymus skorzystania ze specjalistycznego sprzętu, którym wykonamy głębokie odwierty. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na zamontowanie kolektorów pionowych, koniecznie musimy posiadać sporą działkę.
Mamy również rozwiązanie wykorzystujące wodę jako magazyn energii dla pomp ciepła.Jednak ze względu na brak dostępności do dużych ścieków wodnych w Polsce wybierane jest dużo rzadziej niż poprzednie. Instalacja nie jest również polecana ze względu na korozję pomp, która tworzy się poprzez przepływającą przez nią zmineralizowaną wodę.
Jednak ostatnimi czasy coraz większą popularność w naszym kraju zdobywają pompy ciepła napędzane powietrzem. Ich dużym atutem jest tani i łatwy montaż w porównaniu z wcześniejszymi urządzeniami. Pracują bardzo efektywnie nawet w temperaturach do -50 stopni. Aczkolwiek przy mrozach przewyższających -20 stopni najlepiej sprawdzą się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Dużą zaletą jest również to, że zamontowanie takiej instalacji nie zrobi żadnego zamieszania na naszym podwórku czy ogrodzie. Nie wymaga rozkopywania ani ingerowania w nasze otoczenie. Świetnie sprawdzi się więc dla osób niechcących tworzenia zbędnego zamieszania na swojej parceli. Co ciekawe,pompy ciepła pobierające swoją energię z powietrza dzielą się na dwa typy: powietrze-powietrze oraz woda-powietrze. Posiadają również funkcje klimatyzacji.
Pompa ciepła – cena
Koszty generowane przez pompy ciepła z pewnością są dużo niższe w porównaniu z powszechnie nam znanymi innymi instalacjami grzewczymi. Pompy gruntowe to inwestycja w okolicach 65 tys. złotych.Ceny powietrznych pomp ciepła są niższe nawet o połowę, jednak trzeba mieć na uwadze, że przy dużych mrozach pracują z pewnością trochę mniej efektywnie. Zdajemy sobie sprawę, że te kwoty mogą sprawić wiele kłopotu. Jednak z pomocą wychodzi tutaj program „Czyste powietrze”, dzięki któremu możemy dostać dotację nawet do 30 tys. złotych.Pompę ciepła możemy również odliczyć od podatku. Sprawdź nasz wpis pt. „Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku” i dowiedz się więcej na ten temat. Pamiętaj, nasza firma jest dostępna na terenie Rzeszowa. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami.