Technologie

Jak tanio ogrzewać dom?

fotowoltaika

Jak bez zbędnego wysiłku i wysokich rachunków ogrzać dom? Silnym obciążeniem naszego budżetu są najczęściej koszty ogrzewania. Przy planowaniu budowy domu lub będąc na etapie tworzenia wymarzonego lokum, warto jak najwcześniej pomyśleć o odpowiednim ogrzewaniu. Ważne jest, aby było w pełni bezobsługowe oraz ekonomiczne, aby ograniczyć koszty eksploatacji przez najbliższe lata.

Od kilku lat dostajemy pytania dotyczących nowoczesnych sposobów ogrzewania. Osoby budujące dom analizowały kwestie dotyczące komfortu i przyszłych oszczędności, zaś osoby posiadające instalacje fotowoltaiczne zastanawiały się, jak wykorzystać wyprodukowaną przez siebie energię. Szukaliśmy rozwiązania, które będzie kompatybilne z fotowoltaiką i znaleźliśmy nowy model ogrzewania oparty o niezależność energetyczną budynku.

Słoneczne ogrzewanie- darmowa energia ze słońca!

Słoneczne ogrzewanie opiera się o dwa elementy: fotowoltaikę i źródło ciepła bazujące na energii elektrycznej. Taki system grzewczy ma 3 podstawowe zalety:

 • Dzięki fotowoltaice produkujemy energię elektryczną
 • największych wyników należy spodziewać się w okresie od marca do października.
 • Wyprodukowana nadwyżkę prądu można zmagazynować w sieci. W naszym przypadku jest to możliwe dzięki opustowemu systemowi rozliczeń (net metering).
 • Zmagazynowana latem nadwyżka energii może być wykorzystana
 • w okresie zimowym do ogrzewania budynku w wykorzystaniem np. pompy ciepła, folii lub mat grzewczych.

Dla kogo ogrzewanie słoneczne nie jest dobrym rozwiązaniem?

Istnieje kilka przypadków gdzie ogrzewanie słoneczne nie odegra swojej roli. W przypadku starszych, nieocieplonych domów wykorzystanie tego systemu będzie nieopłacalne. Dlaczego? Ilość energii, która trzeba będzie dostarczyć do budynku będzie ogromna. Wymagałaby bardzo dużej instalacji fotowoltaicznej, która nie zmieściłaby się na dachu, ani (prawdopodobnie) na gruncie obok budynku.

Jednakże, jeżeli szukasz najtańszego w instalacji rozwiązania i nie zależy Ci na bezobsługowości, to sprawdzaj inne rozwiązania. Nie chcemy tracić Twojego czasu.

Jakie źródło ciepła wybrać?

Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań z zakresu elektrycznego ogrzewania. Każda decyzja w wyborze tego typu urządzeń musi być indywidualna, zależy to od tego, co będzie najlepsze w danym przypadku. My proponujemy dwa rodzaje rozwiązań: pompy ciepła i folie/maty grzewcze. Poniżej wskazujemy zalety każdych z nich.

Pompa ciepła – zalety:

 • Bezobsługowa
 • Ekologiczna – brak emisji spalin
 • Możliwość umieszczenia urządzenia w dowolnym miejscu (np. w pralni)
 • Bezpieczeństwo – brak możliwości zaczadzenia lub wybuch urządzenia (jak przy ogrzewaniu gazowym)
 • Wielofunkcyjność – ogrzewanie zimą i chłodzenie latem
 • Niskie zużycie prądu (niższe niż w przypadku folii grzewczych)

Folie grzewcze – zalety:

 • Bezobsługowe
 • Ekologiczne – brak emisji spalin
 • Łatwy montaż – szczególnie na etapie budowy domu
 • Bezpieczeństwo – brak możliwości zaczadzenia lub wybuchu (jak przy ogrzewaniu gazowym)
 • Niski koszt folii i montażu (ceny od ok. 120 zł/m2)
 • Możliwość zdalnego sterowania i automatyzacji
 • Bezawaryjność (prosta budowa, brak części ruchomych)

Maty grzewcze – zalety:

 • Bezobsługowe
 • Ekologiczne – brak emisji spalin
 • Łatwy montaż – mała ingerencja w struktury budynku podczas montażu (dobre rozwiązanie dla istniejących obiektów)
 • Bezpieczeństwo – brak możliwości zaczadzenia lub wybuchu (jak przy ogrzewaniu gazowym)
 • Możliwość sterowania temperaturą za pomocą termostatu (również zdalnie)
 • Bezawaryjność (prosta budowa, brak części ruchomych)

Darmowe ogrzewanie słoneczne?

Dlaczego piszemy o maksymalnym ograniczeniu kosztów ogrzewania, a nawet darmowej energii? Wytłumaczymy to na przykładzie.

Załóżmy, że zakładasz instalację fotowoltaiczną o mocy X, co pokrywa Twoje zapotrzebowanie energetyczne dla ogrzania całego budynku. Całość energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, zamontowanych na dachu. Czyli użycie energii bilansuje się produkcją energii z fotowoltaiki.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie: budowa instalacji fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie domu zarówno w kwestii ogrzewania, jak i korzystania z urządzeń RTV, AGD, oświetlenia itp..

Czy to oznacza, że rachunki za prąd będą wynosiły 0 zł? Niestety nie.

Optymalnie dobrany zestaw fotowoltaiczny pozwoli na całkowite pokrycie zapotrzebowania energetycznego dla budynku. Pozostają koszty stałe wliczone na rachunku za prąd. Skąd się wziął termin darmowego ogrzewania, skoro wciąż trzeba płacić rachunki? Nieważne, jaki typ ogrzewania znajdzie się w Twoim domu, to i tak będziesz musiał uiszczać zapłatę za koszty stałe – korzystanie z lodówki, pralki, telewizora i innych urządzeń elektrycznych.

Jako koszt dodatkowy związany z ogrzewaniem możemy traktować jedynie zużycie prądu, które można ograniczyć nawet o 100 %, dzięki zastosowaniu odpowiedniego zestawu fotowoltaicznego.

Wyeliminowanie kosztów stałych jest możliwe. Wymaga to jednak posiadania instalacji fotowoltaicznej off-grid (odłączonej od sieci) z fizycznymi magazynami energii, co wiąże się z dodatkowymi kosztami na etapie inwestycji.

Ogrzewanie słoneczne – nie ma nic za darmo…

Nikt nie rozdaje instalacji fotowoltaicznych i systemów grzewczych za darmo. Może się okazać, że zakup i montaż systemu fotowoltaicznego i źródła ciepła będzie kosztowo zbliżony do zastosowania tradycyjnych rozwiązań. Dlaczego?

Decydując się na słoneczne ogrzewanie już na etapie projektu, możemy ograniczyć koszty związane z budową komina, instalacji C.O. (w przypadku folii i mat grzewczych) z budową dodatkowej kotłowni, czy kosztem przyłącza gazowego. Dodatkowo zyskujemy źródło darmowej, odnawialnej i niewyczerpującej się energii ze słońca.

To co wydawało się fantazją wizjonerów, staje się rzeczywistością. Twój dom może być niezależny energetycznie, dzięki urządzeniom znajdującym się w zasięgu ręki.

Jeżeli chcesz stać się niezależnym energetycznie, to chętnie Ci w tym pomożemy tak jak wielu zadowolonym klientom.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *