Technologie

Optymalne wykorzystanie energii w domu

panele fotowoltaiczne rzeszow

Naturalne źródła energii to temat bardzo na czasie. Decydując się na budowę domu, staramy się uwzględnić odnawialne źródła energii, aby nie tylko ochronić środowisko, ale również zaoszczędzić w przyszłości. Jednym z częściej stosowanych źródeł jest energia słoneczna. Warto więc wiedzieć jak optymalnie wykorzystać prąd pozyskany z instalacji fotowoltaicznych.

Optymalne wykorzystanie energii w domu

Naturalne źródła energii to temat bardzo na czasie. Decydując się na budowę domu, staramy się uwzględnić odnawialne źródła energii, aby nie tylko ochronić środowisko, ale również zaoszczędzić w przyszłości.  Jednym z częściej stosowanych źródeł jest energia słoneczna. Warto więc wiedzieć jak optymalnie wykorzystać prąd pozyskany z instalacji fotowoltaicznych.

Od czego zacząć?

Szczerze mówiąc, jeśli chcemy postawić na optymalne rozwiązania, energooszczędne, to warto zastanowić się na początku nad audytem energetycznym budynku, dzięki któremu dowiemy się jakie rozwiązania się sprawdzą, czy potrzebować one będą dużych nakładów finansowych i jakie korzyści przyniosą. Czasami wystarczy zaledwie audyt wstępny, niekiedy warto zainwestować w audyt energetyczny szczegółowy. Jednak z pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na długofalowym efekcie energooszczędności. Jeśli znamy już takie wstępne założenia, możemy rozpocząć ekologiczne oszczędzanie energii elektrycznej.

Przede wszystkim fotowoltaika

Czy to na dachu, czy na gruncie – panele fotowoltaiczne to sposób na pozyskanie energii elektrycznej prosto ze słońca. Wiadomo, że jej ilość uzależniona będzie od ilości dni słonecznych. Wiadomo też, że najwięcej energii uda się wytworzyć podczas letnich miesięcy. Największą, i co za tym idzie, niepotrzebną na chwilę obecną. Co wtedy? Rozwiązania są dwa. Można nadmiar energii magazynować w elektrowni, następnie pobierając ją bezpłatnie w okresie zimowym. Jest to możliwe za sprawa systemu ner-metering.

Jednak wiadomo, że za fakt, że sieć energetyczna jest swoistym magazynem pozyskanej przez nas energii, koniecznie jest opłacenie opłaty za możliwość korzystania z takiego magazynu. Dlatego jeszcze korzystniej jest wykorzystać energię na własne potrzeby w chwili jej produkcji – oczywiście, jeśli jest to możliwe. A jak pokażemy poniżej, można za pomocą nowoczesnych rozwiązań stworzyć kompatybilny ze sobą system energetyczny, bazujący właśnie na energii odnawialnej, pozyskanej z paneli fotowoltaicznych.

Współgranie to podstawa

Wiadomo, że w budynku mamy wiele urządzeń, które potrzebują energii elektrycznej do działania. I mowa tutaj nie tylko o urządzeniach domowego użytku, ale o różnego rodzaju instalacjach i urządzeniach grzewczych, które odpowiadają za energooszczędność budynku. Do takich urządzeń można zaliczyć na przykład pompę ciepła lub system wentylacji. Jeśli w pompie ciepła znajdzie się dodatkowy licznik energii elektrycznej, będzie możliwe przekazanie informacji o tym, ile w danym momencie energii, pozyskanej z paneli fotowoltaicznych, urządzenie ma do wykorzystania. To z kolei sprawia, że pompy ciepła są w stanie zachować na przyszłość zasoby ciepła i wykorzystać je w późniejszym czasie, mimo magazynowania ciepła już w danym momencie. Przy odpowiednim, wspólnym działaniu systemu energetycznego w budynku, wyposażona w dodatkowe zasoby ciepła pompa ciepła jest w stanie współgrać z systemem wentylacji, nagrzewając odpowiednio powietrze.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *