Technologie

Datowniki i numeratory – gdzie i kiedy warto je wykorzystywać?

datowniki i numeratory

Datowniki i numeratory – gdzie i kiedy warto je wykorzystywać?

Datowniki, podobnie jak numeratory są praktycznymi pieczątkami, które znacząco usprawniają prowadzenie dokumentacji. Zastanawiasz się, czy sprawdzą się także w twojej działalności? Dowiedz się więcej na temat stempli oraz automatyzacji pracy.

Datownik, czyli pieczątka z datą

Datowniki to pieczątki, które są przede wszystkim wykorzystywane w instytucjach państwowych, urzędach oraz biurach. Celem ich używania jest usprawnienie pracy księgowych, prawników i innych osób, które na co dzień odbierają i porządkują dużą liczbę dokumentów. Obok pieczątek firmowych, to właśnie datowniki są bardzo praktycznym sposobem na znakowanie dokumentów, gdyż pozwalają na szybkie, automatyczne umieszczenie daty na papierze. Ręczne datowanie jest nużące i łatwo popełnić błąd. Dzięki automatom problem zostaje wyeliminowany raz na zawsze.

Możliwości wykorzystania datownika w firmie:

  • stemplowanie korespondencji np. umieszczanie daty otrzymania lub wysyłki listu, paczki itp.;
  • oznaczenie daty wystawienia dokumentu np. rachunku, faktury;
  • oznaczenie dokumentów z wyznaczonym miejscem na datę wpływu pieniędzy;
  • sygnowania innych umów, zwłaszcza tych podpisywanych regularnie z podwykonawcami.

Datowniki znajdują także zastosowanie w służbie zdrowia, w czasie wystawiania recept, zleceń na badania, a także opisywania zwolnień lekarskich. Przydają się również w magazynach, gdzie przybicie daty stanowi potwierdzenie wydania dokumentów czy towarów.

Datownik + tekst

Popularne są modele zawierające oprócz daty także krótką adnotację tekstową. Możliwość naniesienia zaledwie jednym odbiciem zarówno daty, jak i informacji słownej to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na połączenie dwóch pieczątek w jedną. To znacznie oszczędza czas i zwiększa efektywność prac biurowych.

Do czego służą numeratory?

To kolejny typ bardzo wydajnych pieczątek. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość wykonania całej serii odbić z danym numerem. W zależności od wybranego modelu numeratora, można ustawić także liczbę powtórzeń, po których będzie następować zmiana numeru albo za każdym razem ręcznie zmienić ułożenie cyfr.

Popularne rodzaje numeratorów:

modele automatyczne – wyróżniają się wytrzymałością i zwartą konstrukcją, często są to pieczątki metalowe, w zależności od rodzaju obudowy oraz użytych materiałów pracują długo i bezawaryjnie. Część zaawansowanych modeli posiada mechanizm umożliwiający ustawienie liczby powtórzeń odbicia tej samej liczby.

modele ręczne – inaczej zwane automatami samotuszującymi (można również spotkać konstrukcje metalowe), nie mają one jednak możliwości określenia powtórzeń numeru. Za każdym razem należy go ustawić ręcznie. Można wybierać między różnej wielkości modelami oraz dostępnymi cyframi i ich wielkościami. Przykładem dobrej jakości takiego stempla jest numerator Colop.

Numeratory w firmie przydadzą się do:

  • oznaczania dokumentów, przykładowo faktur, które muszą mieć indywidualny numer albo serię identycznych numerów;
  • archiwizowania dokumentów ścisłego zarachowania;
  • numerowania dokumentów wielostronicowych.

Numeratory są także wykorzystywane przez osoby, które wydają bilety parkingowe, wejściówki na wydarzenia kulturalne czy kwity bagażowe. Bardzo często numerami są oznaczane również dokumenty w działach produkcyjnych oraz kontroli jakości.

Numerator lub pieczątka – sposób na zwiększenie efektywności pracy

Do tej pory korzystałeś wyłącznie z tradycyjnej pieczątki firmowej? Ręczne sygnowanie dokumentów zajmuje ci mnóstwo czasu? Zamów datownik lub numerator, by usprawnić swoje działania. Na stronie Stampler.pl znajdziesz duży wybór pieczątek przydatnych w pracy, a także okazjonalne stemple ozdobne w korzystnych cenach.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *