Technologie

Ile paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejsza forma pozyskiwania energii do domów jednorodzinnych. Można w ich zakresie skorzystać z interesujących dofinansowań, dzięki czemu koszty instalacji nie są wysokie. Ile jednak właściwie takich paneli trzeba zainstalować, by nie było konieczne pobieranie energii z innych źródeł?

Zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne w jednym domu

Ile paneli fotowoltaicznych na dom jednorodzinny powinno wystarczyć? Zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu jednorodzinnym z paneli jest uzależnione od rocznego zużycia energii. W tym zakresie warto sprawdzić rachunki za cały, ubiegły rok. Jeśli roczne zużycie energii w domu wynosi ok. 4 tys. kWh, wówczas będzie potrzebne co najmniej 20 paneli o mocy 200 kW. Takie panele zajmują średnio od około 25 do 30 m2, dlatego przed podjęciem decyzji o ich zainstalowaniu warto dokonać dokładne pomiary miejsca, w którym się je zamontuje (a więc np. dachu budynku). 4 tys. kWh to typowe zapotrzebowanie domu jednorodzinnego, w którym mieszkają 2 osoby dorosłe i 2 dzieci. Takie zapotrzebowanie może się zwiększać zatem przy większej liczbie mieszkańców, ale również wtedy, gdy zainstalowano w domu ogrzewanie elektryczne (tutaj wzrost zapotrzebowania na energię to już 20% – czyli zamiast 4 tys. kWh potrzebne będzie 5 tys. kWh).

Panele fotowoltaiczne – ile to kosztuje?

Według różnych szacunków, na instalację fotowoltaiczną, przy rocznym poborze energii 4 tys. kWh (zwykle starcza to na rodzinę 2+2), trzeba wydać około 25 tysięcy złotych, a przy rocznym poborze energii 10 tys. kWh – około 50 tysięcy złotych. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym w domu to około 4,5 tys. zł na 1 tys. kWh. Warto wiedzieć o tym, że na taką instalację składają się nie tylko panele, ale również cały osprzęt, a więc falownik zmieniający prąd stały w przemienny, kable, liczniki, czy też akumulator. Na panele fotowoltaiczne wraz z osprzętem można jednak uzyskać dofinansowanie. Na przykład z programu “Mój prąd” można uzyskać dotację w wysokości 5 tysięcy złotych.


Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *