Biznes

Doradztwo HR – jakie korzyści może odnieść Twoje przedsiębiorstwo?

doradztwo HR

Duża konkurencja, brak pracowników, rosnące koszty produkcji – to główne problemy, z jakimi zmagają się polscy przedsiębiorcy. Coraz więcej firm dostrzega potencjał usług doradczych, chętnie korzystając z pomocy specjalistów z zakresu np. rekrutacji i zarządzania kadrami. To często pomaga zoptymalizować zatrudnienie, wzmocnić zespół oraz zwiększyć konkurencyjność, co w dobie zwalniającej gospodarki jest na wagę złota. Przykładem takiej usługi jest doradztwo HR. Dowiedz się, jakie korzyści może z tego odnieść Twoje przedsiębiorstwo.

Niższe koszty i krótszy czas rekrutacji

Rekrutowanie pracowników to zmora niejednego przedsiębiorstwa. Jest to spowodowane przede wszystkim trudną sytuacją na rynku pracy. Brak odpowiednich kadr daje się we znaki nie tylko firmom poszukującym wysokiej klasy specjalistów, ale również pracowników na stanowiska szeregowe, produkcyjne, niewymagające szczególnych kwalifikacji.

Efekt jest łatwy do przewidzenia. Rekrutacje trwają w nieskończoność, mocno angażując pracodawcę i pozostałych pracowników, a także generując coraz wyższe koszty. Profesjonalne doradztwo HR pozwoli wskazać przyczyny takiego stanu rzeczy i opracować nową, skuteczniejszą oraz znacznie tańszą strategię rekrutacyjną.

Wzmocnienie zespołu tam, gdzie jest to rzeczywiście niezbędne

Ważnym etapem doradztwa HR jest szczegółowa analiza sytuacji kadrowej przedsiębiorstwa. Może ona wykazać, że pracodawca od dawna szuka pracowników na stanowiska, które wcale nie są kluczowe. Doświadczony doradca HR może przekonać swojego klienta do tego, aby poszukał rezerw w już zbudowanym zespole, a wzmocnił te obszary swojego biznesu, które są ewidentnie zaniedbane, powodując przepracowanie i frustrację wśród pracowników.

Optymalizacja kosztów zatrudnienia

Istnieje szereg sposobów na zoptymalizowanie kosztów zatrudnienia. Wbrew obiegowej opinii pierwszym wyborem nigdy nie jest redukcja etatów. Jeśli jednak pracodawca zgłasza doradcy HR, że koszty utrzymania pracowników stale rosną, natomiast nie idzie za tym wzrost produktywności, konkurencyjności i dochodowości przedsiębiorstwa, to zdecydowanie coś w tym systemie nie działa.

Często dobrym pomysłem na optymalizację zatrudnienia jest skorzystanie z pracowników tymczasowych, którzy wzmacniają zespół przedsiębiorstwa, jednocześnie nie stanowiąc tak dużego obciążenia finansowego dla pracodawcy. To świetnie sprawdza się w przedsiębiorstwach produkcyjnych, budowlanych, gastronomicznych czy usługowych, gdzie zwiększone zapotrzebowanie na pracowników może zależeć od sezonu, otrzymania dużego zamówienia etc.

Dostęp do profesjonalnych usług rekrutacyjnych

Ważną kwestią w kontekście doradztwa HR jest to, że ta usługa nigdy nie powinna mieć charakteru teoretycznego. Samo przekazanie przedsiębiorcy zaleceń niewiele zmienia, jeśli agencja jednocześnie nie zaproponuje klientowi pomocy we wdrożeniu odpowiednich rozwiązań – na przykład na gruncie konkretnych działań rekrutacyjnych.

Jeśli np. doradztwo wykazało, że przedsiębiorstwo nie ma wizerunku atrakcyjnego pracodawcy i jest zupełnie anonimowe dla potencjalnych kandydatów, to kolejnym krokiem powinno być opracowanie strategii rekrutacyjnej uwzględniającej elementy employer branding (np. uatrakcyjnienie ogłoszeń, lepsza selekcja miejsc dystrybucji ofert, odpowiednia prezentacja pracodawcy i opis stanowisk etc.).

Agencja świadcząca doradztwo HR może również zaproponować klientowi całkowite przejęcie procesów rekrutacyjnych oraz obsługi kadrowo-płacowej w ramach korzystnego outsourcingu.

Gdzie skorzystasz z doradztwa HR?

Usługę doradztwa HR świadczą wyspecjalizowane agencje rekrutacyjne, które zapewniają kompleksową opiekę nad przedsiębiorstwem klienta od strony kadrowej. Wybierając agencję zwróć uwagę na to, czy poza doradztwem może ona od razu wdrożyć zaproponowane rozwiązania w Twojej firmie – na przykład zbudować zespół pracowników tymczasowych, pozyskać pracowników ze Wschodu czy przeprowadzić rekrutację stałą.

Jedną z najlepiej ocenianych agencji świadczących doradztwo HR we Wrocławiu jest Crew For You, z której ofertą zapoznasz się na stronie https://crewforyou.pl/.

Dodatkowo zachęcamy do lektury artykułu na stronie https://crewforyou.pl/aktualnosci/, z którego dowiesz się, czy Twoje przedsiębiorstwo także powinno skorzystać z usługi doradztwa HR.

Sprawdź również artykuł: Dlaczego warto wysłać menadżerów na szkolenie?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *