Finanse

Ile kosztuje założenie i prowadzenie działalności

koszty założenia i prowadzenia działalności

Wiele młodych osób, które chcą zacząć swoją przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej zastanawia się, jak bardzo okaże się to kosztowne. Zazwyczaj na samym początku trzeba ponieść koszty związane z zakupem najpilniejszych sprzętów i urządzeń. W zależności od branży trzeba zakupić inny sprzęt i dlatego ciekawym rozwiązaniem jest wnioskowanie o dofinansowanie, będące bardzo dobrym startem dla działalności.

Zakładanie działalności a jej koszta

Założeniu działalności nie towarzyszą żadne koszty. Należy wpisać dane o firmie we wniosku CEIDG i wysłać go przez portal ePUAP do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Od daty rozpoczęcia działalności podanej we wpisie przedsiębiorca może legalnie promować swoje usługi. Zazwyczaj potrzebny jest mu jakiś rodzaj reklamy, która może okazać się kosztowna. Budowanie pozytywnego wizerunku zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Pozyskanie zaufania klientów nie jest krótkim procesem, ale przynosi dobre rezultaty. Koszty prowadzenia firmy są więc zależne od tego, w jakiej branży działamy. Czasami trzeba wynająć lokal, zakupić sprzęty i towar do sprzedaży. Jeśli mamy potrzebną wiedzę i wiemy w jaki sposób działać wszystko będzie dużo łatwiejsze.

Rodzaj opodatkowania wpływa na koszt prowadzenia firmy

Nawet jeśli w pierwszych miesiącach przedsiębiorca nie osiągnie żadnych dochodów to będzie musiał płacić składki ZUS. Przez pierwsze 2 lata są one preferencyjne i wynoszą około 600 zł. Koszty prowadzenia działalności gospodarczej to nie tylko składki, ale również podatek dochodowy. Wiele zależy od tego, czy przedsiębiorca będzie czynnym podatnikiem VAT. Trzeba przyznać, że dla osób, które chcą pracować na własny rachunek może być to zniechęcające. Dość istotny jest również wybór formy opodatkowania. Czasem 18% stawka zasad ogólnych może być korzystniejsza niż 5% czy 8% ryczałt, ze względu na to, że przy ryczałcie nie możemy rozliczać kosztów ani korzystać z ulg podatkowych. Dobrze jest więc we współpracy z biurem rachunkowym rozważyć, co będzie najbardziej optymalne w naszym przypadku.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *