Finanse

Kto płaci podatek od sprzedaży nieruchomości i jaki on jest?

podatek od nieruchomości

Planując sprzedaż nieruchomości warto odpowiednio wcześniej zainteresować się sprawą podatku i ewentualnej konieczności jego odprowadzenia. Warto zwiększyć swoją wiedzę na ten temat, ponieważ każdy z nas przynajmniej raz będzie miał do czynienia z kupnem bądź też sprzedażą nieruchomości. Warto wiedzieć, jak właściwie postąpić w tym wypadku. 

Podatek od sprzedaży mieszkania i domu – co musimy wiedzieć na ten temat?

Warto wiedzieć, że jeśli minęło pięć lat podatkowych od momentu zakupu naszej nieruchomości do jej sprzedaży to podatek taki nie musi być uiszczany. Jeśli wiemy, że od nabycia minęło pełnych pięć lat, to Urząd Skarbowy nie zainteresuję się faktem, że sprzedaliśmy nasze mieszkanie lub dom. Warto mieć to na uwadze, ponieważ zaoszczędzimy dzięki temu sporo naszego cennego czasu. 

Obowiązek opłacenia podatku po sprzedaży mieszkania

Według ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. obowiązujący obecnie podatek od sprzedaży mieszkania wynosi 19%. Warto mieć na uwadze, że tego rodzaju podatek często jest nazywany podatkiem od wzbogacenia. Warto wiedzieć, że ten procent obliczany jest w stosunku do kwoty będącej różnicą między ceną nabycia naszej nieruchomości, a ceną jej sprzedaży. Nie musimy uiszczać podatku od całej kwoty, za jaką sprzedaliśmy naszą nieruchomość. Jeśli sprzedamy mieszkanie za taką samą cenę za jaką go nabyliśmy lub jeśli będzie to cena niższa od ceny nabycia tej nieruchomości, to wówczas również podatek od sprzedaży nieruchomości jest nienależny i nie musimy go odprowadzać do Urzędu Skarbowego. 

Jeśli mieszkanie nabyte jest drogą darowizny to wówczas niestety podatek wielkości 19% wyliczany jest w oparciu o całą kwotę sprzedaży tej nieruchomości. Warto o tym wiedzieć, ponieważ w takim wypadku podatek, który będzie trzeba odprowadzić będzie stosunkowo wysoki w odniesieniu do ceny z jaką sprzedajemy naszą nieruchomość.

Jeśli mamy wątpliwości co do tematu podatków, to warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, który posiada odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie.

1 comment

  1. Obywatel 12 grudnia, 2020 at 13:12 Odpowiedz

    Kurcze od wszystkie zabiorą podatek… dostaniesz mieszkanie po rodzicach czy dziadkach darowizną i sprzedasz, by kupić większe… to już z automatu stracisz 19% kwoty i już nawet jak odłożysz coś, to braknie :/ chore to 🙁

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *