Finanse

CIT – podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek CIT

Będąc podatnikiem warto mieć świadomość czy tak właściwie jest CIT. Często słyszymy w mediach lub też czytamy w gazetach na temat tego podatku, ale i jednocześnie nie mamy świadomości, czym on tak właściwie jest. Warto dowiedzieć się więcej w tym temacie, szczególnie jeśli jesteśmy związani ze sferą przedsiębiorstw oraz spółek.

Corporate Income Tax – co to tak właściwie jest? Co to jest CIT?

Popularny CIT to nic innego niż podatek dochodowy od osób prawnych. Obciąża on dochody, które są uzyskiwane przez osoby prawne. 
31 stycznia 1989 w Polsce został wprowadzony podatek od dochodów spółek. Obowiązek odprowadzania tego podatku istnieje od tego momentu aż do dziś. Podatkowi temu podlegają wszystkie osoby prawne, spółki komandytowo-akcyjne, niektóre jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz spółki kapitałowe.

Jakie podmioty są zwolnione z podatku CIT?

Warto wiedzieć, że niektóre podmioty są zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku CIT. Są to na przykład: wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, niektóre przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze, które utworzone zostały przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi krajami, zwolniony jest również: Skarb Państwa, niektóre organizacje religijne, Narodowy Bank Polski, gminy w zakresie własnych dochodów, jednostki budżetowe oraz niektóre fundusze celowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, niektóre fundusze inwestycyjne oraz emerytalne. 

Jaka jest podstawa opodatkowania w przypadku podatku CIT? Co trzeba wiedzieć?

Warto wiedzieć, że podatek CIT odnosi się do osiągniętego przez osobę prawną dochodu. Podatek CIT wynosi obecnie w naszym kraju 19%. Dla niektórych, mniejszych przedsiębiorstw podatek ten wynosi obecnie w Polsce 9%, warto o tym wiedzieć, ponieważ spełniając określone wymagania możemy skorzystać z mniejszego podatku CIT i zaoszczędzić sporo na tego typu uldze podatkowej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *