Technologie

Ile energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny?

panele fotowoltaiczne

Wiele osób zastanawia się czy panele fotowoltaiczne będą dobrym rozwiązaniem dla ich domu. Ważną kwestią jest to, ile energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny.

Ile energii wyprodukują panele fotowoltaiczne?

Ilość energii uzyskanej z paneli fotowoltaicznych jest zależna od wielkości całej instalacji fotowoltaicznej. Duże znaczenie ma też miejsce, w którym zostanie umieszczona cała instalacja. Ogólnie się przyjmuje, że panek, który jest skierowany na południe oraz mający moc 1 Kwp wyprodukuje około 900-1100 kWh energii elektrycznej rocznie. Oczywiste jest to, że produkcja energii elektrycznej jest większa latem i w przypadku barku zaciemnienia nad panelami.

Panele fotowoltaiczne, które są zbudowane z krzemu najsprawniej działają w temperaturze około 25°C. Występuje następująca zależność: Im niższa jest temperatura tym mniej fotonów dociera do ogniw, im wyższa temperatura tym moc paneli spada. Związane jest to z przegrzaniem się paneli i jeśli zostaną one poddane długiej pracy w takich warunkach to nawet spaleniem ogniw fotowoltaicznych. Na szczęście w Polsce jest to niespotykane zjawisko, ale pojedyncze przypadki potwierdzają teorię z przegrzaniem.

Należy pamiętać, że wszystkie panele fotowoltaiczne to połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne.

Ogniwa są połączone szeregowo, równolegle lub szeregowo – równolegle. Działa zasada, która mówi, że jeśli jedno z ogniw nie działa to cały układ ma mniejszą noc. Warto wtedy wymienić przepalone ogniwo, aby układ posiadał 100 % mocy.

Różnicę w pracy paneli fotowoltaicznych można zauważyć w czasie ciepłych miesięcy. W Polsce miesiącem o największej produkcji energii fotowoltaicznej jest maj. W miesiącach cieplejszych dochodzi do spadku sprawności instalacji. Należy też zadbać o to, aby panele nie były czymś przykryte lub nie były w miejscu zacienionym. Zakrycie ogniwa liśćmi lub śniegiem przynosi taki sam efekt jak przepalenie się ogniwa i obniża sprawność całej instalacji.

Wyprodukowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne może być tanim sposobem na prąd elektryczny.

Marcin Karsik – Specjalista ds. fotowoltaiki

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *