Finanse

Jak działa karta kredytowa i jaki jest koszt jej posiadania?

karta kredytowa

Jedni bardzo sobie chwalą posiadanie karty kredytowej, inni ostrzegają przed nią i informują, że może być zaczątkiem spirali długów. Karta kredytowa jest produktem banku, który znacznie może ułatwić życie, ma wiele plusów i przy właściwym jej wykorzystaniu, może w ogóle nic nie kosztować.

Czym jest karta kredytowa?

Jest to nic innego jak karta płatnicza. Jak sama nazwa wskazuje służy ona tylko do płacenia. Bank wydaje nam ją w ramach przyznanego kredytu. Można więc powiedzieć, że karda kredytowa to określony limit kredytowy.
Karta ta nie jest powiązana z naszym kontem osobistym a znaczy to tyle, że płacąc tego rodzaju kartą nie korzystamy z własnych pieniążków a z pieniążków pożyczonych nam przez bank.

Umiejętność korzystania z karty kredytowej

Każda karta kredytowa ma określone zasady korzystania z niej. Używając ją dobrze jest poznać podstawowe terminy, które z nią się łączą. Podstawowe pojęcie związane z kartą kredytową to okres bezodsetkowy. Jest to czas, w którym nie ponosimy żadnych opłat za korzystanie z karty i trwa on około 50 do 60 dni od danej transakcji. Koszt kart kredytowych będzie równy zeru w przypadku gdy spłacimy daną kwotę przed końcem okresu rozliczeniowego.

Koszty karty kredytowej

Za korzystanie z limitu kredytowego i spłacanie go w terminie, nie płacimy nic. Jednak same koszty karty kredytowej są następujące:
– jednorazowa opłata za wydanie karty głównej,
– opłata za wydanie karty dodatkowej,
– oplata roczna za to, że ową kartę posiadamy,
– ubezpieczenie karty.

Produkt chętnie oferowany klientom

Karty kredytowe to produkty, które bank bardzo chętnie oferuje swoim klientom. Czasami nawet zachęca dodatkowymi promocjami a są nimi różne vouchery do danych sklepów, zniżki czy specjalne gadżety.

Nie wystarczy złożyć wniosek

W celu zdobycia karty kredytowej należy złożyć wniosek. Jednak do niego trzeba dodać:

  • informację o zatrudnieniu,
  • informację o dochodach i zobowiązaniach.

Tego rodzaju kartę mogą otrzymać nawet emeryci i renciści. W takim przypadku muszą oni przedstawić kwit o otrzymywanych świadczeniach.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *