Finanse

Jak obliczyć i kto płaci podatek od darowizny?

Podatek od darowizny

Otrzymując darowiznę, warto zorientować się w kwestii podatków, ponieważ w niektórych wypadkach możliwe staje się zwolnienie z podatku od darowizny. Warto zwiększyć swoją wiedzę na temat podatków od darowizny, ponieważ bardzo możliwe, że większość z nas będzie miała podczas swojego życia do czynienia z tego typu sytuacją podatkową. 

Kto płaci podatek od darowizny? Co musimy wiedzieć na ten temat?

Obowiązek zapłacenia podatku od darowizny istnieje w każdym przypadku, z wyjątkiem niektórych sytuacji, takich jak na przykład: przekazanie darowizny najbliższej nam rodzinie, do której zalicza się: naszego małżonka, wszystkich zstępnych oraz wstępnych, a także naszego pasierba, nasze rodzeństwo, ojczyma oraz macochę. Te osoby mogą starać się o zwolnienie z podatku od otrzymanej darowizny. 

Co zrobić, by być zwolnionym z podatku od darowizny?

Aby być zwolnionym z tego podatku osoby wymienione powyżej muszą dodatkowo zgłosić nabycie własności odpowiedniemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie do 6 miesięcy od dokładnego dnia i terminu złożenia przez darczyńcę odpowiednie oświadczenia, które może być w formie odpowiedniego aktu notarialnego lub w innej specjalnej formie. Warto wiedzieć również, że w przypadku podatku od darowizny obowiązuje nas deklaracja SD-Z2. 

Kwota podatku od darowizny – ile wynosi obecnie w Polsce podatek od darowizny?

I grupa podatkowa, do której możemy zaliczyć naszego małżonka, wszystkich zstępnych oraz wstępnych, a także naszego pasierba, nasze rodzeństwo, ojczyma oraz macochę, podatek wynosi 3%, jeśli kwota nadwyżki wynosi do 10.278, 308,30 PLN i 5% nadwyżki ponad 10.278, oraz 822,20 PLN i 7% nadwyżki ponad 20.556. Warto zorientować się wcześniej, ile będziemy musieli zapłacić, by być gotowym na tego typu podatek i wydatek. 

Jeśli mamy problem z określeniem i wyliczeniem naszego podatku zawsze możemy poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy posiadają naprawdę szeroką wiedzę w temacie podatków, po to by sprawnie i bez problemów rozwiązać swój problem.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *