Finanse

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto osobiste?

Konto osobiste

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), czyli powszechnie znane osobiste konto w banku to usługa, z której korzysta wiele Polaków. Współcześnie trudno bowiem wyobrazić sobie finansowanie wszelkiego rodzaju dóbr za pomocą wyłącznie gotówki. Posiadanie rachunku staje się również wymogiem dla osób zatrudnionych na podstawie Umowy o pracę. Przed jakąkolwiek decyzją o otwarciu nowego konta, warto zapoznać się wpierw z kryteriami wyboru, które powinno się wziąć pod uwagę.

Nie każde konto osobiste jest takie samo – oferty różnią się w zakresie takich parametrów, jak:

– możliwość korzystania z bankomatów,

– wypłat środków,

– płatność za użytkowanie karty debetowej oraz dokonywanie przelewów.

Stając przed wyborem, wpierw warto zatem rozważyć, jakie indywidualne potrzeby pragnie się zaspokoić na pierwszym miejscu. Osobom, które często podróżują za granicę, przyda się konto w banku z darmowymi lub tańszymi wypłatami z zagranicznych bankomatów oraz usługami przewalutowania. Użytkownicy dokonujący wielu przelewów międzybankowych powinni z kolei zwrócić uwagę na to, czy bank nie pobiera dodatkowych opłat za kolejne zlecenia wychodzące. Z kolei osoby, które cenią sobie maksymalne możliwości oszczędzania środków, mogą zwrócić uwagę na stopę oprocentowania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz pomocne funkcje takie, jak wyznaczanie na rachunku bieżących celów oszczędnościowych.

Czy istnieje najlepsze konto osobiste? Przegląd najważniejszych kryteriów wyboru

Dobre konto w banku powinno być przede wszystkim darmowe – nie tylko w nazwie poszczególnej oferty, ale także w praktyce. Przykładem może być choćby konto osobiste w banku Santander, którego za założenie i prowadzenie nie są pobierane żadne opłaty. Ważnymi kryteriami staje się także dostęp i jego zasady do bankowości elektronicznej oraz tradycyjnej, warunki posiadania karty płatniczej, dokonywania przelewów i wypłacania środków z bankomatów.

Dostęp do bankowości elektronicznej… i tradycyjnej w banku

Współcześnie banki zdecydowanie bardziej preferują obsługę kont online i rozwiązania z zakresu bankowości elektronicznej. Przyczyną tego jest dużo większy koszt obsługi klienta w oddziale, czyli poprzez tzw. bankowość tradycyjną. O ile obecnie więc większość instytucji oferuje bardzo atrakcyjne i użyteczne platformy do obsługi konta w sieci oraz aplikacje mobilne, o tyle droższe stają się czynności wykonywane fizycznie w banku. W niektórych przypadkach za wyciąg z rachunku w formie papierowej należy zapłacić jednorazowo nawet kilkadziesiąt złotych. Na opłaty za zlecenie wykonania przelewu lub wypłaty pieniędzy w oddziale zwrócić powinni uwagę zwłaszcza seniorzy i osoby nieprzyzwyczajony do czynności wykonywanych za pomocą komputera lub telefonu.

Karta płatnicza – co warto wiedzieć przed decyzją?

Wybierając rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, w większości przypadków zyskuje się także kartę, zwykle debetową (istnieją jednak wyjątki w postaci kont przeznaczonych wyłącznie do obsługi poprzez internet). Bardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na możliwości danego produktu i jego zabezpieczenia. Dotyczy to zarówno korzystania np. z systemu Blik, jak i wykonywania zabezpieczonych przelewów wychodzących za pomocą karty w technologii 3D-Secure.

Wiele instytucji prezentuje też atrakcyjny design swoich produktów, a niektóre oferują indywidualną stylizację wyglądu karty płatniczej. To ciekawy aspekt, który jednak nie jest tak istotny, jak kwestie dotyczące bezpieczeństwa i funkcjonalności karty. W wielu przypadkach używanie karty obarczone jest miesięcznymi opłatami. Warto zapoznać się szczegółowo z Tabelą Opłat i Prowizji (TOIP) danej instytucji w tym zakresie, aby poznać jej detale. Może się bowiem okazać, że już przy np. pięciu płatnościach zbliżeniowych za pomocą karty w miesiącu opłata przestaje obowiązywać. Zakładając indywidualne konto w banku, można również zobaczyć warunki uzyskania limitu odnawialnego lub karty kredytowej. Rozwiązanie to przyda się nie tylko osobom planującym zakupy na kredyt, ale także pracownikom, których wynagrodzenia nie zawsze przychodzą w terminie.

Przelewy i wypłaty z bankomatów – kluczowe aspekty dobrego konta osobistego

Funkcjonalne i tanie konto w banku musi pozwalać na swobodę wykonywania zleceń wychodzących. Przelewy mogą podlegać opłatom, dlatego bardzo istotne staje się rzetelne zapoznanie się z regulaminem danej oferty. Warto sprawdzić tę kwestię również pod kątem opłat za przelewy natychmiastowe, np. realizowane w systemie Elixir.

Mieszkając w mniejszej miejscowości, ważne staje się sprawdzenie dostępnych w rejonie bankomatów. Czasem ich obecność może bezpośrednio wpłynąć na decyzję dotyczącą tego, w jakim banku otworzy się rachunek. Z drugiej strony nawet w średnich i większych miastach dostęp do bankomatów może być w niektórych sytuacjach utrudniony lub obarczony dodatkowymi kosztami. Dotyczy to takich rachunków rozliczeniowych, które pobierają opłaty za wypłaty pieniędzy w innych bankomatach, niż wskazane w regulaminie. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż niestety niektóre instytucje proponują darmowe wybranie gotówki jedynie w niełatwo osiągalnych maszynach mniejszych sieci. Ostatecznie jednak wybór konta w banku to kwestia bardzo złożona, dlatego finalna decyzja musi być wynikiem uwzględnienia wielu kryteriów.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *